Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalające na ocenę błony śluzowej dwunastnicy, żołądka i przełyku. Dla zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć, związanych z badaniem, stosuje się znieczulenie lokalne aerozolem lub żelem lignokainy.
Badanie polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku, żołądka i dwunastnicy giętkiego aparatu, poprzez który podaje się powietrze, aby dzięki rozdęciu żołądka i dwunastnicy uwidocznić ich ścianę. W trakcie badania możliwe jest pobranie do badania mikroskopowych wycinków z błony śluzowej, usunięcie polipów czy inne drobne zabiegi endoskopowe. Pacjent przed wykonaniem badania musi przez 8 godzin pozostawać na czczo.
Badanie gastroskopii można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym z udziałem anestezjologa. Procedura ta wymaga wykonania badań dodatkowych oraz konsultacji anestezjologa.
Badania potrzebne do gastroskopii z anestezjologiem: morfologia, układ krzepnięcia (INR, APTT, IT), kreatynina, potas, sód. Osoby z problemami kardiologicznymi aktualne EKG.
Badania potrzebne do gastroskopii bez anestezjologa: morfologia, układ krzepnięcia (INR, APTT, IT).
Należy poinformować lekarza prowadzącego oraz lekarza badającego, jeżeli występują u Państwa problemy z krzepnięciem krwi, uczulenia na leki, stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz leków przeciwpłytkowych.
Bardzo proszę przyjechać z osobą towarzyszącą.
Podejrzenie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym nowotworu
Choroba wrzodowa
Anemia
Dodatnia próba na krew utajoną w stolcu
Zgaga, odbijanie, wymioty, brak apetytu
Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (fusowate wymioty, smoliste stolce)
Zaburzenia połykania
Bóle jamy brzusznej, zwłaszcza nadbrzusza
Wzdęcia
Utrata masy ciała.
Zawsze w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej badanie należy przeprowadzić jak najszybciej, ponieważ przy wczesnym wykryciu leczenie raka może zakończyć się powodzeniem bez konieczności poddawania pacjenta chemioterapii.
Przeciwwskazania do badania
Niestabilna dławica piersiowa
Przebyty w ostatnim okresie zawał serca
Zaburzenia rytmu serca
Astma oskrzelowa
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne
Podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania gastroskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
Pacjent przed wykonaniem badania musi przez 8 godzin pozostawać na czczo.
Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (choroby układu krążenia, cukrzyca i inne) lub przewlekle stosujący leki, w tym leki wpływające na krzepliwość krwi np.: Acard (pochodne kwasu acetylosalicylowego), Klopidogrel, Acenocumar / Warfaryna, Dabigatran eteksylanu, Rywaroksaban lub inne, proszeni są o przekazanie tych informacji tydzień przed gastroskopią, najlepiej przy rejestracji do badania.