Polipektomia

 

 

Informacje o badaniu

Polipektomia jest zabiegiem usunięcia polipów z przewodu pokarmowego. 

Doniesienia naukowe oraz wieloletnie obserwacje potwierdzają, że polip jest to łagodny nowotwór, który pozostawiony może stać się złośliwy. 

Zapobiegamy temu przez wykonanie polipektomii, czyli zabiegu wycięcia polipa z wykorzystaniem endoskopu (endoskopowa elektroresekcja pętlą diatermiczna). Zastosowanie techniki endoskopowej zmniejsza możliwość wystąpienia powikłań, najczęściej nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych i nie wymaga głębokiej narkozy. 

Zabieg przy użyciu pętli wykonuje się poprzez założenie pętli na szypuły polipa i odcięcia go za pomocą prądu. Usunięty polip jest przesłany do badania histopatologicznego. Możliwe jest również stopniowe usunięcie zmiany, zwłaszcza dużego polipa, tzw. technika „kęsowa". 

Należy podkreślić, że zabiegi te nie są bolesne. W niektórych przypadkach, przy bardzo dużych rozmiarach polipa bądź przy grubej szypule, nie udaje się wykonać polipektomii endoskopowej i trzeba wówczas wyciąć go metodą chirurgiczną. 

 

Istotne informacje:

Należy poinformować lekarza prowadzącego oraz lekarza badającego jeżeli występują u Państwa problemy z krzepnięciem krwi, uczulenia na leki, stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz leków przeciwpłytkowych.

 

Wskazania do polipektomii 

Stwierdzenie występowania polipa/polipów przewodu pokarmowego w trakcje wykonywania kolonoskopii/gastroskopii.

 

 

Przeciwwskazania do polipektomi

  • Niestabilna dławica piersiowa

  • Przebyty w ostatnim okresie zawał serca

  • Zaburzenia rytmu serca

  • Astma oskrzelowa

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

  • Przebyte w ostatnim okresie zabiegi operacyjne

  • Podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego

Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi u chorych stosujących leki wpływające na krzepliwość krwi (Aspiryna, Aclotin, Plavix, Warfaryna, Acenocumarol), nie ma potrzeby ich odstawiania w przypadku sigmoidoskopii diagnostycznej z ewentualnym pobraniem wycinków. Pacjenci ci powinni przed badaniem wykonać pomiar INR, pożądany zakres to 2,5 – 3,0.

 

W przypadku wykonywania kolonoskopii zabiegowej np. usunięcia polipów postępowanie jest różne w zależności od przyjmowanych leków: 

  • Leki przeciwpłytkowe pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Acesan) – nie ma potrzeby odstawiania leku.

  • Leki przeciwpłytkowe tiklopidyna (Aclotin,Ticlo,Ifapidin), klopidogrel (Pegorel, Plavix, Trombex, Vixam, Efient) należy odstawić w porozumieniu z kardiologiem i lekarzem prowadzącym na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym.

  • Leki przeciwzakrzepowe: Acenokumarol, Warfaryna również należy odstawić na 5 dni przed zabiegiem endoskopowym o decyzji odstawienia leków powinien być poinformowany lekarz prowadzący, należy bowiem przestawić pacjenta na heparynę drobnocząsteczkową (Fraxiparine, Clexane).

Poziom INR przed zabiegiem powinien być < 1,5. Leki (Pradaxa, Xalerto, Eliquis) należy odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 3 dni przed zabiegiem endoskopowym.

 

Przygotowanie do badania:

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

Przygotowanie do badania, mające na celu wyczyszczenie jelita grubego z zalegającego kału, rozpoczynamy w dniu poprzedzającym badanie. 

Nie jeść oraz nie pić produktów, kolorowych tj. herbata, kawa, buraki, jagody, sok z marchwi itd. oraz unikać obfitych posiłków, zwłaszcza na noc. Rano można spożyć lekkie śniadanie w postaci płynnej. 

Po płynnym posiłku np. zupa rosół czysty, kisiel, rozpoczynamy picie rozpuszczonego preparatu. Każdą saszetkę rozpuszczamy w 1 litrze wody (dobrze mieszając) - otrzymamy 4 litry roztworu. (Dla poprawy smaku można dodać sok z cytryny oraz spożywać zimny roztwór). W czasie oczyszczania jelita nie należy spożywać pokarmów stałych.

 

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Wskazane jest dodatkowe spożywanie wody lub klarownych soków (np. z jabłek).

  • Nie należy pić czerwonego barszczu i soków z owoców o intensywnym czerwonym zabarwieniu.

  • Można pić wodę małymi łyczkami po zakończeniu przygotowania i w dniu badania.

 

Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (choroby układu krążenia, cukrzyca lub inne) lub przewlekle stosujący leki, w tym leki wpływające na krzepliwość krwi np.: Acard (pochodne kwasu Acetylosalicylowego), Klopidogrel, Acenocumar / Warfaryna lub inne nowe leki wpływające na krzepliwość krwi (np.: Dabigatran eteksylanu, Rywaroksaban lub inne) proszeni są o przekazanie tych informacji tydzień przed kolonoskopią.

Kilka dni przed badaniem prosimy o wykluczenie z diety pokarmów drobnoziarnistych np. chleb wieloziarnisty, mak, słonecznik, owoce zawierające drobne pestki np.: kiwi, winogrona, agrest, pomidory, truskawki, itp.

Szczegółowe przygotowanie do zabiegu zależy od przepisanego przez lekarza preparatu oczyszczającego. Przygotowanie do kolonoskopii odbywa się najczęściej preparatem glikolu polietylenowego (PEG): 4 saszetki preparatu Fortrans i 4 litry płynu - najlepsza do tego celu jest woda mineralna niegazowana - do rozpuszczenia preparatu.

DB MEDICINE Centrum Medyczne